Jak pracodawca może zadbać o dobrostan pracowników w biurze? Wellbeing pracowników biurowych – programy i wsparcie dla firm
W nowoczesnej organizacji warto tworzyć warunki i środowisko sprzyjające realizacji dobrostanu pracowników. Dobrze zaprojektowany i realizowany program wellbeing w miejscu pracy może przełożyć się na wiele korzyści dla pracodawcy i pracowników. Wellbeing wpływa m.in. na wyższą produktywność i większą satysfakcję z pracy. Poprawia także zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Wzmacnia atmosferę w zespole dzięki wzajemnej trosce i zrozumieniu. Inwestycja w programy wellbeing, dopasowane do realnych potrzeb, pomaga rozwiązywać trudności, które obniżają efektywność i wpływają negatywnie na klimat pracy.
Koncepcja wellbeing w miejscu pracy
Mówiąc o dobrostanie, czy też wellbeingu w pracy, należy przywołać model Gallupa, który obejmuje wskaźniki z pięciu obszarów:
Z raportu ManpowerGroup „Global Talent Barometer 2024” wynika, że tylko 38% osób zatrudnionych w Polsce odczuwa niewielki stres wynikający z pracy lub nie odczuwa go wcale. Natomiast w badaniu CBRE aż 34% ankietowanych potwierdza, że do tej pory nie otrzymała od pracodawcy żadnej formy wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. W tym samym badaniu 60% respondentów podkreśliło, że programy wspierające zdrowie psychiczne w pracy są dla nich ważne.
Wellbeing pracowników biurowych to stworzenie atrakcyjnego środowiska pracy, które pozwoli zadbać o dobrostan fizyczny i psychiczny. Pracodawcy i HR mogą sprawić, że praca w biurze nie będzie kojarzona ze żmudnymi obowiązkami, bólami kręgosłupa i wypaleniem zawodowym. Dbając o samopoczucie i zdrowie pracowników zwiększasz konkurencyjność organizacji na rynku pracy. Dzięki temu firma może przyciągnąć nowych, utalentowanych pracowników. Kultura dobrostanu w pracy i poczucie wzajemnej troski zachęci ich do pozostania na dłużej w przyjaznym i bezpiecznym środowisku pracy.
Wellness a wellbeing w firmie
Uzupełnieniem wellbeingu pracowników jest koncepcja workplace wellness, która polega na promocji zdrowia i aktywności fizycznej w przestrzeni biurowej. Aby poprawić dobrostan i komfort pracowników warto zadbać także o ciało m.in. poprzez regularne konsultacje i badania diagnostyczne. Istotne są także ergonomiczne stanowiska pracy, i systematyczne szkolenia wspierające budowanie zdrowych nawyków.

Jak wdrożyć program wellbeing dla pracowników biurowych?
1. Diagnoza i planowanie
To etap, w którym firma zbiera informacje o potrzebach, oczekiwaniach i stanie zdrowia psychofizycznego pracowników. Kluczowe działania:
Na tej podstawie tworzony jest plan działań możliwie dopasowany do potrzeb różnych grup pracowników (np. wiekowych, płci).


2. Wdrożenie programu
Tu realizuje się konkretne inicjatywy. Można zacząć od jednorazowych akcji, ale najwięcej korzyści przynoszą cykliczne i długofalowe programy.
Ważne: komunikacja! Program musi być dobrze zakomunikowany, atrakcyjnie przedstawiony i wspierany przez liderów.
3. Ewaluacja i rozwój
Ostatni etap polega na ocenie skuteczności i dostosowywaniu działań:

Czym jest wellbeing – edukacja i dostarczenie wiedzy
Wciąż istnieją firmy, w których wellbeing w pracy nadal nie został wdrożony. Dobrze zacząć od szkoleń z zakresu corporate wellness & wellbeing dla liderów. Wyedukowani liderzy (menedżerowie, zarząd, kierownicy) sami aktywnie stosują i wspierają wartości oraz zachowania związane z dobrostanem w miejscu pracy. Dają tym samym przykład reszcie zespołu. Dobrze sprawdza się też model co-creation. Zamiast narzucać gotowe rozwiązania z góry, firma zaprasza pracowników do aktywnego współudziału w projektowaniu programów wellbeing. Zarówno na etapie planowania, jak i ewaluacji. Główne elementy modelu co-reation:
Stworzenie kultury dobrostanu, czyli środowisko pracy i normy wspierające wellbeing
Praca z modelem kultury trwa przeważnie około 1 roku. Jednak dzięki spersonalizowanym rozwiązaniom i zaangażowaniu pracowników możesz szybciej i skuteczniej zacząć dbać o dobrostan w biurze.
Wellbeing w biurze — przykładowe rozwiązania

Wellbeing pracowników biurowych – dobrostan podstawą efektywności
Firma dbająca o psychiczny i fizyczny wymiar zdrowia pracowników zyskuje przewagę nad konkurencją. Według Wellbeing Lab firmy, które inwestują w well-being odnotowują o 125% mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego wśród personelu. Inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stanowią klucz do stworzenia zaangażowanego i oddanego zespołu, którego kreatywność i efektywność przełoży się na wyniki pracy całej organizacji.
Chcesz zadbać o dobrostan pracowników w biurze?
W Wellbeing Ideas stawiamy na holistyczne podejście oraz wsparcie specjalistów np. psychologów, fizjoterapeutów, lekarzy czy ekspertów wellbeing. Doświadczenie i propozycje rozwiązań szyte na miarę potrzeb organizacji i pracowników zwiększają skuteczność naszych działań. Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy program, który zadba o poczucie satysfakcji z pracy i poprawi dobrostan pracowników.