Wellbeing pracowników w biurze

Jak pracodawca może zadbać o dobrostan pracowników w biurze? Wellbeing pracowników biurowych – programy i wsparcie dla firm

W nowoczesnej organizacji warto tworzyć warunki i środowisko sprzyjające realizacji dobrostanu pracowników. Dobrze zaprojektowany i realizowany program wellbeing w miejscu pracy może przełożyć się na wiele korzyści dla pracodawcy i pracowników. Wellbeing wpływa m.in. na wyższą produktywność i większą satysfakcję z pracy. Poprawia także zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Wzmacnia atmosferę w zespole dzięki wzajemnej trosce i zrozumieniu. Inwestycja w programy wellbeing, dopasowane do realnych potrzeb, pomaga rozwiązywać trudności, które obniżają efektywność i wpływają negatywnie na klimat pracy.

Koncepcja wellbeing w miejscu pracy

Mówiąc o dobrostanie, czy też wellbeingu w pracy, należy przywołać model Gallupa, który obejmuje wskaźniki z pięciu obszarów:

  • Sens – odczuwanie satysfakcji z wykonywanej pracy, poczucie sprawczości i dostrzeganie sensu we własnych obowiązkach.
  • Relacje interpersonalne – przyjazna, wspierająca atmosfera pomiędzy pracownikami.
  • Finanse – stanowisko pracy daje poczucie stabilizacji finansowej, bezpieczeństwa przyszłość, życie na godnym standardzie. 
  • Społeczność – poczucie przynależności do miejsca pracy, świadomy udział w pracy na rzecz pozytywnego wizerunku, aktywne dbanie o wellbeing innych pracowników.
  • Zdrowie fizyczne i psychiczne – warunki pracy nie wpływają na stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Z raportu ManpowerGroup „Global Talent Barometer 2024” wynika, że tylko 38% osób zatrudnionych w Polsce odczuwa niewielki stres wynikający z pracy lub nie odczuwa go wcale. Natomiast w badaniu CBRE aż 34% ankietowanych potwierdza, że do tej pory nie otrzymała od pracodawcy żadnej formy wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. W tym samym badaniu 60% respondentów podkreśliło, że programy wspierające zdrowie psychiczne w pracy są dla nich ważne.

Wellbeing pracowników biurowych to stworzenie atrakcyjnego środowiska pracy, które pozwoli zadbać o dobrostan fizyczny i psychiczny. Pracodawcy i HR mogą sprawić, że praca w biurze nie będzie kojarzona ze żmudnymi obowiązkami, bólami kręgosłupa i wypaleniem zawodowym. Dbając o samopoczucie i zdrowie pracowników zwiększasz konkurencyjność organizacji na rynku pracy. Dzięki temu firma może przyciągnąć nowych, utalentowanych pracowników. Kultura dobrostanu w pracy i poczucie wzajemnej troski zachęci ich do pozostania na dłużej w przyjaznym i bezpiecznym środowisku pracy.

Wellness a wellbeing w firmie

Uzupełnieniem wellbeingu pracowników jest koncepcja workplace wellness, która polega na promocji zdrowia i aktywności fizycznej w przestrzeni biurowej. Aby poprawić dobrostan i komfort pracowników warto zadbać także o ciało m.in. poprzez regularne konsultacje i badania diagnostyczne. Istotne są także ergonomiczne stanowiska pracy, i systematyczne szkolenia wspierające budowanie zdrowych nawyków.

Wellbeing pracowników w biurze

Jak wdrożyć program wellbeing dla pracowników biurowych?


1. Diagnoza i planowanie

To etap, w którym firma zbiera informacje o potrzebach, oczekiwaniach i stanie zdrowia psychofizycznego pracowników. Kluczowe działania:

  • Ankiety, konsultacje i grupy fokusowe z pracownikami
  • Analiza danych HR (np. absencja, rotacja, wyniki badań okresowych)
  • Ocena gotowości organizacji (np. zaangażowanie liderów, dostępne zasoby)
  • Dobór priorytetów (np. stres, aktywność fizyczna, zdrowie metaboliczne)

Na tej podstawie tworzony jest plan działań możliwie dopasowany do potrzeb różnych grup pracowników (np. wiekowych, płci).

Diagnoza i rozpoznanie
Komunikacja

2. Wdrożenie programu

Tu realizuje się konkretne inicjatywy. Można zacząć od jednorazowych akcji, ale najwięcej korzyści przynoszą cykliczne i długofalowe programy.

Ważne: komunikacja! Program musi być dobrze zakomunikowany, atrakcyjnie przedstawiony i wspierany przez liderów.


3. Ewaluacja i rozwój

Ostatni etap polega na ocenie skuteczności i dostosowywaniu działań:

  • Zbieranie opinii pracowników
  • Analiza udziału i efektów (frekwencja, satysfakcja, zmiany zdrowotne)
  • Dostosowywanie programu – w duchu elastyczności i współtworzenia
  • Możliwość rozszerzenia – np. dla rodzin, w formie benefitów, cyklicznie
ewaluacja

Czym jest wellbeing – edukacja i dostarczenie wiedzy

Wciąż istnieją firmy, w których wellbeing w pracy nadal nie został wdrożony. Dobrze zacząć od szkoleń z zakresu corporate wellness & wellbeing dla liderów. Wyedukowani liderzy (menedżerowie, zarząd, kierownicy) sami aktywnie stosują i wspierają wartości oraz zachowania związane z dobrostanem w miejscu pracy. Dają tym samym przykład reszcie zespołu. Dobrze sprawdza się też model co-creation. Zamiast narzucać gotowe rozwiązania z góry, firma zaprasza pracowników do aktywnego współudziału w projektowaniu programów wellbeing. Zarówno na etapie planowania, jak i ewaluacji. Główne elementy modelu co-reation:

  •  Diagnoza potrzeb i oczekiwań pracowników – np. przez ankiety, wywiady, grupy fokusowe.
  • Wspólne projektowanie rozwiązań – pracownicy (reprezentanci, ambasadorzy) współpracują z działem HR lub zewnętrznymi ekspertami przy tworzeniu programów (np. badań, szkoleń, warsztatów).
  • Testowanie i iteracja – wdrożenie pilotażu, zbieranie opinii i dostosowywanie programu.
  • Ciągła współodpowiedzialność – pracownicy mają wpływ na kierunek i zmiany w programie także po jego wdrożeniu.

Stworzenie kultury dobrostanu, czyli środowisko pracy i normy wspierające wellbeing

Praca z modelem kultury trwa przeważnie około 1 roku. Jednak dzięki spersonalizowanym rozwiązaniom i zaangażowaniu pracowników możesz szybciej i skuteczniej zacząć dbać o dobrostan w biurze.

Wellbeing w biurze — przykładowe rozwiązania

  • Dwie osoby z różnych pokoleń (np. Gen Z i Baby Boomers) rozmawiają o wartościach, stylach pracy, stresie, zdrowiu czy work-life balance.
    Cel: budowanie empatii, zrozumienia i integracji międzypokoleniowej.
  • „Zielone zdrowe biuro”, czyli zwiększenie liczby roślinności w pomieszczeniach biurowych. Kolor zielony i kontakt z roślinami działają uspokajająco. Mogą obniżać poziom kortyzolu i napięcie psychiczne. Pracownicy czują się mniej zestresowani i bardziej zrelaksowani.
  • Organizacja lub udział pracowników w wyzwaniu sportowym o charakterze charytatywnym, które będzie przystępne dla każdego. 
  • Elastyczne godziny rozpoczynania pracy oraz możliwość pracy zdalnej dla osób wychowujących dziecko np. do 4. roku życia.
  • Cisza w kalendarzu: „no meeting hours”. Wprowadzenie godzin bez spotkań, by pracownicy mieli czas na skupienie i spokojną pracę.
    Cel: redukcja przeciążenia poznawczego i lepsza efektywność.
  • Mikroprzerwy na regenerację (tzw. „wellbeing minutes”). Zachęta do 3–5-minutowych przerw co godzinę: rozciąganie, oddech, spacer do okna. Może być wspierane przez krótkie przypomnienia w kalendarzu.
    Cel: poprawa koncentracji, zmniejszenie zmęczenia.
  • Tydzień wdzięczności i doceniania. Zaprojektowana kampania, w której pracownicy anonimowo (lub publicznie) dziękują sobie za konkretne wsparcie, gesty lub współpracę.
    Cel: wzmacnianie pozytywnych relacji i klimatu pracy.
Wellbeing pracowników w biurze

Wellbeing pracowników biurowych – dobrostan podstawą efektywności

Firma dbająca o psychiczny i fizyczny wymiar zdrowia pracowników zyskuje przewagę nad konkurencją. Według Wellbeing Lab firmy, które inwestują w well-being odnotowują o 125% mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego wśród personelu. Inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stanowią klucz do stworzenia zaangażowanego i oddanego zespołu, którego kreatywność i efektywność przełoży się na wyniki pracy całej organizacji.

Chcesz zadbać o dobrostan pracowników w biurze?

W Wellbeing Ideas stawiamy na holistyczne podejście oraz wsparcie specjalistów np. psychologów, fizjoterapeutów, lekarzy czy ekspertów wellbeing. Doświadczenie i propozycje rozwiązań szyte na miarę potrzeb organizacji i pracowników zwiększają skuteczność naszych działań. Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy program, który zadba o poczucie satysfakcji z pracy i poprawi dobrostan pracowników.

Podobne wpisy